آشنایی کامل با مدارس دانمارک و نکاتی در مورد مدارس دولتی و خصوصی این کشور
 
آموزش و پرورش در دانمارک یکی از اولویت‌های اصلی در این کشور محسوب می‌شود. سیستم آموزش و پرورش دانمارک به دو صورت دولتی و خصوصی است. هزینه‌های مدارس دولتی دانمارک توسط مالیات تأمین می‌شود، بنابراین تحصیل در مدارس دولتی دانمارک رایگان است. مدارس خصوصی دانمارک از جمله مدارس بین‌المللی این کشور نیز برخی هزینه‌های خود را از والدین دانش‌آموزان دریافت می‌کنند. در این مطلب از سایت لوکال اینتگ قصد داریم شما را با مدارس دانمارک و نحوه ثبت نام و تحصیل در این مدارس با کیفیت اروپایی آشنا کنیم.
مسئول مدیریت مدارس ابتدایی و متوسطه اول در دانمارک، شهرداری‌ها هستند. پس اگر در دانمارک باشید و محل زندگی شما مشخص باشد، می‌توانید با شهرداری منطقه زندگی خود تماس بگیرید و در مورد برنامه درسی، امتحانات و نحوه ورود به مدارس ابتدایی و متوسطه اول اطلاعات کسب کنید و در نهایت مدرسه مناسب برای فرزند خود را پیدا کنید. با توجه به اینکه مدارس ابتدایی و متوسطه اول دانمارک تحت نظارت شهرداری هستند، به مدارس شهری نیز معروف هستند.
آموزش ابتدایی و متوسطه در دانمارک (سن ۶ تا ۱۶ سالگی)
تحصیلات ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم در دانمارک در اکثر موارد رایگان است. بچه‌های شش ساله می‌توانند در مدارس عمومی دولتی ثبت‌نام کنند، این نوع مدارس را فالک‌اسکول (Folkeskole) می‌نامند و دارای قوانین مختص به خود هستند که با همین نام شناخته می‌شوند. برخی از والدین نیز ترجیح می‌دهند فرزندان خود را در مدارس ابتدایی خصوصی ثبت‌نام کنند که شهریه مصوب و مشخصی دارند که در زمان ثبت نام به اطلاع والدین خواهد رسید. مدارس ابتدایی و متوسطه به دو صورت عمومی و خصوصی در دانمارک فعالیت دارند.
 
 
مدارس دولتی در دانمارک
مدارس ابتدایی و متوسطه اول دانمارک شامل یک سال آموزش پیش‌دبستانی و ۹ سال آموزش ابتدایی و متوسطه اول است و در کل شامل ۱۰ سال تحصیل است. سیستم موسوم به “Folkeskole” دانمارک در سال ۱۸۱۴ میلادی تأسیس شد و در آن زمان به همه کودکان حق هفت سال آموزش رایگان داده شد. در طی این سال‌ها پنج تغییر اساسی در قانون آموزش و پرورش دانمارک اعمال شده است که یکی از آن قانون‌ها ، اجباری‌شدن تحصیل برای افراد ۶ تا ۱۶ سال است.
قانون فالک‌اسکول دارای یک هدف مشترک برای کلیه مدارس ابتدایی و متوسطه اولیه است و آن رعایت استانداردها در مورد موضوعاتی است که باید در سطوح مختلف تدریس شود و هم‌چنین مقررات استاندارد مربوط به رهبری و سازمان‌دهی مدارس وجود دارد.
 
وظیفه شهرداری‌ها در اداره مدارس دولتی دانمارک
هیئت‌های شهرداری می‌توانند در چارچوب استانداردهای موجود و نیازهای دولت دانمارک، اهدافی را به برنامه آموزشی مدارس اضافه نمایند. در قانون دانمارک این آزادی وجود دارد که به هر مدرسه اجازه می‌دهد خصوصیات محلی خود را در قوانین مدرسه جای دهد، اما همه مدارس دارای قانون کلی مشترک و استاندارد هستند که در صورت جابجایی افراد از مدرسه‌ای به مدرسه دیگر، تغییر در روال درسی ایجاد نمی‌شود. شهرداری برای هر مدرسه‌ای یک هیئت مدیریتی تعیین می‌کند که باید گزارش سالانه کیفیت را تهیه کنند. گزارش کیفیت باید مواردی چون سیستم اداره مدرسه، سطح علمی، اقدامات هیئت‌مدیره در جهت ارزیابی هر مدرسه را توصیف کند.
 
محتوای آموزشی در مدارس دولتی دانمارک
آموزش در ۹ سال ابتدایی و متوسطه اول در مدارس دانمارک شامل دروس اجباری و اختیاری است که به شرح زیر هستند:
 
موضوعات علوم انسانی
• آموزش زبان دانمارکی در تمام سطوح
• آموزش زبان انگلیسی از سال اول تا آخر
• مطالعات علوم مسیحیت در تمام سطوح، به‌جز سال پایانی که مدرک داده می‌شود.
• مطالعه تاریخ از سال سوم تا سال نهم
• مطالعات اجتماعی در سال‌های هشتم و نهم
 
موضوعات کاربردی/ خلاقیتی
 
• تربیت‌بدنی در تمام سطوح
• موسیقی در سطوح یکم تا ششم
• هنرهای تجسمی در سطوح یکم تا پنجم
• طراحی و کار با چوب و فلز
• اقتصاد خانواده از سطوح چهارم تا هفتم
 
موضوعات علمی
• ریاضیات در تمام سطوح
• علوم طبیعی و فناوری در سطوح یکم تا ششم
• جغرافیا در سطوح هفتم تا نهم
• زیست‌شناسی در سطوح هفتم تا نهم
• فیزیک و شیمی در سطوح هفتم تا نهم
 
مباحث آموزشی اجباری در مدارس ابتدایی دانمارک
• ایمنی جاده
• بهداشت، آموزش جنسی و مطالعات خانواده
• جهت‌گیری آموزشی، حرفه‌ای و بازار کار
• مباحث آموزشی اختیاری در مدارس دانمارک
• آموزش زبان آلمانی
• آموزش زبان فرانسه
 
ساختار کلاس‌ها در مدارس دولتی دانمارک
 
ساختار کلاس‌ها در مدارس دانمارک به دو بخش کلاس و معلم کلاس تقسیم می‌شود.
 
کلاس‌ها
میانگین جمعیتی هر کلاس تقریبا برابر ۲۰ دانش‌آموز است. تعداد دانش‌آموزان یک کلاس نباید از ۲۸ نفر تجاوز کند. مردود شدن در مدارس دانمارک تقریبا بی‌معنی است زیرا قانون فالک‌اسکول، یک قانون آزمون‌محور نیست و در مواردی که والدین بخواهند، یک سال تحصیلی برای دانش‌آموز تکرار می‌شود. روش آموزشی فالک‌اسکول به خاطر اینکه برای همه دانش‌آموزان مدارس دانمارک بهترین فرصت‌ها را جهت پیشرفت و یادگیری همه‌جانبه در حد توان فراهم نماید، بر اصول آموزشی متفاوت استوار است. این نوع تدریس به‌گونه‌ای سازمان‌دهی شده است که منافع، صلاحیت‌ها و نیازهای فردی دانش‌آموز را تقویت کرده و توسعه می‌دهد، به‌طوری که شامل تجربیات و موقعیت‌های متفاوتی است که موجب کسب تجربه شده و آن‌ها را برای کار گروهی و انجام وظایف آماده می‌کند.
 
معلم کلاس
هر کلاس در مدارس دانمارک دارای یک معلم کلاس است! مفهوم معلم کلاس، ریشه در سنت کشور دانمارک دارد. معلم کلاس، معلمی است که در بین گروه معلمان، درگیر کارهای هر کلاس است و مسئولیت اصلی نظارت و پشتیبانی موضوعی و اجتماعی دانش‌آموزان را به عهده دارد. او باید از انسجام و پیشرفت کلی برنامه تدریس کلاس مطمئن شود، بر پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان نظارت کند و همچنین در همکاری مدرسه و والدین، نقش محوری دارد.
وظایف معلم کلاس در قانون مدارس دولتی ذکر شده است. معلم کلاس هنگام سازمان‌دهی تدریس، سازمان‌دهی آموزش‌های بین‌رشته‌ای و مباحث اجباری نقش هماهنگ‌کننده دارد و تدریس را با همکاری سایر معلمان، برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی می‌کند. معلم کلاس در ارتباط با الزام در مورد آموزش متفاوت و ارزیابی نتایج یادگیری دانش‌آموزان، مؤثرترین نقش را دارد.
 
 
مدارس خصوصی در دانمارک
اولین بار در سال ۱۸۴۴ مدرسه خصوصی بر اساس کلمه معیشت برای بزرگ‌سالان و پس از آن در سال ۱۸۵۲ مدرسه خصوصی مستقل برای کودکان در دانمارک نیز تأسیس شد.
در دانمارک همه آموزش‌ها –دولتی، خصوصی و فردی در منزل- از قوانین استاندارد تبعیت می‌کنند و از حداقل استانداردها برخوردار هستند.
حدود ۱۳ درصد از کل کودکان دانمارکی در مقطع ابتدایی و حدود ۲۰ درصد از دانش‌آموزان متوسطه اول در مدارس خصوصی تحصیل می‌کنند. مدارس خصوصی در دانمارک به چند دسته تقسیم می‌شوند:
 
اول: مدارس کوچک مستقل در مناطق روستایی.
دوم: مدارس بزرگ مستقل در مناطق شهری.
سوم: مدارس مذهبی.
چهارم: مدارس آزاد مترقی.
پنجم: مدارس با اهداف آموزشی خاص مانند مدارس رودولف اشتاینر (Rudolf Steiner).
ششم: مدارس مهاجران.
نکته نهایی این است که در مدارس خصوصی بدون توجه به انگیزه‌های عقیدتی، مذهبی، سیاسی یا قومی که پشت تأسیس خود دارند، اعتبارات و قوانین دولتی را به رسمیت می‌شناسند.
 
محتوای آموزشی در مدارس خصوصی دانمارک
برنامه درسی و امتحانات در مدارس خصوصی باید هماهنگ با مدارس دولتی باشد. در مدارس خصوصی وظایف و نقش والدین پررنگ‌تر است و باید بر عملکرد مسئولین مدارس خصوصی نظارت کنند که آیا عملکرد آن‌ها مطابق با خواسته‌های مدارس دولتی است یا خیر. والدین باید سطح سرپرستان مدارس خصوصی را بررسی کنند و بر موفقیت و پیشرفت فرزندان خود نظارت داشته باشند و اگر قصوری مشاهده کردند آن را به وزارت آموزش و پرورش گزارش دهند. در شرایط خارق‌العاده نیز ممکن است وزارت آموزش و پرورش نظارت ویژه‌ای ایجاد کند.
 
حمایت قانون از مدارس خصوصی در دانمارک
مدارس خصوصی توسط همه احزاب در دانمارک حمایت می‌شوند به‌طوری که همه احزاب در پارلمان دانمارک، خواهان تصویب قانونی برای حمایت مالی از مدارس خصوصی هستند. با هر کمک مالی که انجام شود و هر قانونی که در موردحمایت مالی مدارس خصوصی تصویب شود، کلی‌ترین قوانین در مورد محتوای آموزشی برابر با مدارس شهری، باقی می‌ماند.
 
 
هزینه‌های مالی مدارس خصوصی دانمارک
مدارس خصوصی برای هزینه‌های عملیاتی خود از والدین دانش‌آموزان شهریه دریافت می‌کنند که این هزینه‌های عملیاتی با هزینه‌های عمومی مدارس شهری مطابقت دارد. این امر نشان می‌دهد که مخارج عمومی مدارس خصوصی و دولتی از یک روند پیروی می‌کنند.
در روند موجود هزینه‌های عملیاتی با توجه به سه عاملِ اندازه مدرسه (تعداد دانش‌آموزان)، توزیع سن دانش‌آموزان و محل مدرسه متفاوت است. گاهی والدین مجبور هستند شهریه‌های ویژه‌ای را برای موردهای خاص پرداخت کنند مانند هزینه‌هایی که مربوط به ناتوانی در یادگیری دانش‌آموزان است که این نوع شهریه‌ها، کمک‌هزینه افزوده نام دارند. مدارس خصوصی دانمارک برای اجاره، تعمیر و نگهداری، ساخت‌وساز و غیره، کمک‌هزینه بلوکی نیز از والدین دریافت می‌کنند.
 
مدارس خصوصی بین‌المللی در دانمارک
کشور دانمارک دارای بیش از ۲۴ مدرسه بین‌المللی است که در درجه اول کودکان با والدین خارجی را ثبت‌نام می‌کند که برای مدت زمان کوتاهی در دانمارک زندگی می‌کنند، سپس در صورت جا داشتن، کودکان دیگر با والدین خارجی را ثبت‌نام می‌کند که به مدت طولانی در دانمارک خواهند ماند و اقامت می‌گیرند. مدارس بین‌المللی، مدارس خصوصی هستند که توسط وزارت آموزش و پرورش برای آموزش به زبان‌های غیر از دانمارکی تصویب شده است.

دنبال کردن ما در شبکه های اجتماعی

برنامه نویس و طراح: BostanTech

تمام حقوق مادی و معنوی برای موسسه آرمان دانش ماندگار محفوظ است.

موسسه اعزام دانشجو آرمان دانش ماندگار