EU / EEA / شهروندان سوئیس

اگر شهروند هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس هستید، قبل از آمدن به سوئد باید کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) در کشور خود را ثبت نمایید. این کارت حق مراقبت های پزشکی و بیمه سلامت را با همان نرخ هزینه کشور سوئد به شما ارائه می دهد. کسانی که موفق به کسب کارت بیمه درمانی در کشور خود نشده اند، باید یک بیمه مناسب برای پوشش هزینه های درمانی خود در سوئد بدست آورند؛ زیرا مراقبت های پزشکی بدون بیمه بسیار گران می باشد.

اگر دانشجو بیش از 1 سال در سوئد اقامت داشته باشد؛ می تواند در آژانس مالیاتی سوئد، شماره شناسایی شخصی خود را ثبت نموده، و پس از دریافت تأییدیه شماره شناسایی خود، از تمام مراقبت های پزشکی استفاده نموده و هم اندازه شهروندان سوئدی پول پرداخت نماید.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا / EEA، بیش 1 سال اقامت دارند

اگر دوران تحصیلی دانشجو بیش از یک سال باشد، می تواند پس از ثبت نام در آژانس مالیاتی سوئد، به منظور دریافت شماره شناسایی شخصی خود، همان مزایای بیمه سلامت دانشجویان در سوئد را داشته باشد. پس از دریافت شماره خود، از تمام مراقبت های بهداشتی بهره مند می شود و هم اندازه شهروندان سوئدی پول پرداخت می نماید.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا / EEA، کمتر از یک سال اقامت دارند

اگر دانشجو اجازه اقامت برای مدت کمتر از یک سال داشته باشد، نمی تواند شماره هویت شخصی خود را بدست آورد، این بدان معنی است که به طور خودکار به بیمه درمانی دسترسی نخواهد داشت. با این وجود، دانشگاهی که دانشجو در آن تحصیل می نماید، ممکن است از طریق برنامه آژانس بیمه دولتی سوئد (Kammarkollegiet) پوشش بیمه درمانی را برای او فراهم کند. برای اطلاع از اینکه آیا این طرح را دانشگاه ارائه می دهد یا خیر، باید با دانشگاه تماس گرفته شود.

بیمه سلامت دانشجویان در سوئد

کشور سوئد با تعدادی از کشورها به منظور منافع پزشکی، توافقات متقابل دارد. دانشجویانی که تحت پوشش هیچ یک از این موافقت نامه ها نیستند باید خود را تحت پوشش یک بیمه ای در بیاورند؛ زیرا خدمات درمانی بدون هیچ نوع بیمه نامه ای بسیار گران می باشد. توصیه می شود که تحت یک بیمه درمانی در کشور خود قرار گیرید تا در طول سفر به سوئد و به محض ورود، تحت پوشش قرار بگیرید. پس از ورود، دانشجو می بایست به بررسی این که دانشگاه یا انجمن دانشجویی دانشگاه با یک شرکت بیمه توافق ویژه ای برای تأمین بیمه با هزینه کمتری دارد یا خیر، بپردازد.

خدمات درمانی در سوئد

در صورتی که دانشجو نیاز به مشورت با پزشک دارد؛ می تواند در مرکز بهداشت دانشجویی در دانشگاه خود با پزشک ملاقات نماید یا به مرکز مراقبت های بهداشتی محلی، vårdcentralen برود. هزینه هایی که هر بیمار باید متقبل شود متفاوت خواهد بود؛ اما معمولاً حدود 150-200 کرون برای مشاوره پزشکی خود باید پرداخت نماید. پزشکان در سوئد به زبان انگلیسی به خوبی مسلط می باشند.

داروخانه ها و داروها در سوئد

داروخانه ها در سوئد (apotek) داروهای تجویز شده در نسخه و آن دسته از داروهایی که نیاز به داشتن نسخه ندارند، و همچنین محصولات بهداشتی و زیبایی را ارائه می دهند. برخی از داروهای بدون نسخه مانند داروهای مسکن یا تب بر را در برخی از فروشگاه های مواد غذایی نیز می توان یافت.

دندان پزشکی در سوئد

خدمات دندانپزشکی در کشور سوئد حتی برای شهروندان سوئدی گران است. به همین دلیل، توصیه می شود که قبل از مهاجرت به سوئد، معاینه کاملی را در دندانپزشکی کشور خود انجام دهید.

واکسیناسیون در سوئد

هیچ مقرراتی در رابطه با واکسیناسیون شدن مسافران بین المللی که وارد کشور سوئد می شوند، وجود ندارد. با این وجود، برخی از دانشگاه ها ممکن است به عنوان بخشی از برنامه های خود، دانشجو را ملزم به ارائه گواهی سلامت نمایند.

دنبال کردن ما در شبکه های اجتماعی

برنامه نویس و طراح: BostanTech

تمام حقوق مادی و معنوی برای موسسه آرمان دانش ماندگار محفوظ است.

موسسه اعزام دانشجو آرمان دانش ماندگار