شرایط تحصیل در سوئد چیست ؟


تحصیل در کشور سوئد
 مانند سایر کشور های اروپایی در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر می باشد اما در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی سوئد  ، تدریس معمولا به صورت زبان سوئدی می باشد . بنابراین افراد برای تحصیل در این مقطع می بایستی به زبان سوئدی مسلط باشند. اما از مقطع کارشناسی به بعد ، اکثر رشته ها در دانشگاه های کشور سوئد به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود . بنابراین برای ورود به این مقاطع داشتن مدرک زبان انگلیسی نظیر آیلتس حداقل الزامی می باشد. 

 • شرایط تحصیل کارشناسی در سوئد می باشد ؟

افرادی تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی دریکی از دانشگاه های کشورهای اروپایی را دارند می توانند در کشور سوئد به ادامه تحصیل بپردازند.ترم های تحصیلی در دانشگا های کشور سوئد در ماه های ژانویه و سپتامبر شروع می شود. در مقطع لیسانس پس از گذراندن ۱۸۰ واحد تحصیلی فرد موفق به اخذ مدرک کارشناسی می شود .مدرک زبان مورد نیاز در مقطع لیسانس آیلتس ۶ می باشد و مدت تحصیل در این مقطع ۳ تا ۴ سال طول می کشد .

 • شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد چگونه است ؟

تحصیل کارشناسی ارشد در کشور سوئد دوسال (۱۶۰ واحد تحصیلی) و در بعضی از رشته ها یک سال (۶۰ واحد تحصیلی) می باشد. مدرک زبان مورد نیاز در مقطع کارشناسی ارشد آیلتس ۶٫۵ می باشد و تحصیلات به زبان انگلیسی می باشد.

 • شرایط تحصیل دکترا در سوئد چگونه است ؟

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری می توانند با داشتن شرایط زیر اقدام کنند :

 1. معدل Grade A
 2. مقاله ISI
 3. IELTS 7

در برخی رشته مانند رشته های مالی، علوم اقتصادی، رشته های حوزه مدیریت گذراندن GRE و یا GMAT الزامی است.کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارند باید پروپوزال کاملی ارائه دهند که شامل طرح، هزینه و مدت زمان آن می باشد. شروع مقطع دکتری در کشور سوئد زمان مشخصی ندارد این بستگی به استاد راهنما دارد.

 • آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در سوئد در مقطع دکترا وجود دارد ؟

بله ، امکان دریافت بورسیه در دوره دکترا برای متقاضیانی که شرایط آن را دارا می باشند وجود دارد و شرایط آن بدین گونه است که استاد راهنما در دانشگاه مورد نظر می بایست شرایط فرد را تایید کند و معیار هایی را مد نظر خواهد داشت همانند دانشگاهی که در آن فوق لیسانس را گذرانده است ، معدل فوق لیسانس ، مدرک زبان و… . با توجه به درجه مدارک مورد نیاز می تواند برای اخذ بورس تحصیلی اقدام کند .

 • آیا امکان کار پس از تحصیل در سوئد وجود دارد ؟

بله ، دولت سوئد به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به ترتیب اجازه ۱۰ و ۲۰ ساعت کار در هفته را می دهد .

 • هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئد چقدر است ؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد حدود ۸۰ هزار تا ۱۶۰هزار کرون در هر سال می باشد که  این هزینه بستگی به رشته و دانشگاه انتخابی دارد.

آیا امکان بردن همراه برای فرد متقاضی تحصیل در سوئد وجود دارد ؟

در کشور سوئد این امکان وجود دارد که فردی که برای تحصیل اقدام می کند و ویزا نیز اخذ می نماید ، می تواند برای همراهان خود نیز برای اخذ ویزا اقدام کند و در این مورد هیچ مانع قانونی وجود نخواهد داشت اما در کشور سوئد اخذ ویزای همراه صد در صد نخواهد بود. در ضمن مفهوم همراه از نظر حقوقی شامل همسر و فرزندان می باشد.

 • برای فراگیری زبان سوئدی در کشور سوئد چه اقدامی باید کرد ؟

افرادی که به کشور سوئد سفر می کنند فرصت فراگیری زبان سوئدی در کشور سوئد به مدت ۶ ماه را دارا می باشند ، هزینه این دوره ها حدود ۴۶ هزار کرون می باشد . برای فراگیری زبان سوئدی در کشور سوئد این امکان وجود دارد که متقاضیان برای کالج های زبان سوئدی اقدام نمایند و زبان سوئدی را در کشور سوئد فرا گیرند اما لازم به ذکر است که ویزای کالج زبان کشور سوئد صد در صد نخواهد بود و بهتر است متقاضی علاوه بر پذیرش کاج زبان ، پذیرش دانشگاه را نیز داشته باشد و همزمان با هم برای ویزا اقدام نماید.

 • شرایط ویزای کار در سوئد چگونه است ؟

برای تبدیل ویزای تحصیلی سوئد به ویزای کاری و یا تبدیل هر نوع ویزایی ، اگر افراد در کشور سوئد باشند ، برای انجام این کار حتما باید به کشور خود بازگردند.البته بدیهی است که پیدا کردن کار در سوئد بسیار آسان تر از خارج از سوئد می باشد لذا به دانشجویان توصیه می گردد پس از تحصیل قبل از مراجعت شغل مناسب خویش را جست و جو و عقد قرارداد کار کنند و پس از مراجعت تنها جهت ویزای کار اقدام مقتضی را به عمل رسانند. در رشته هایی مانند رشته های مالی ، علوم اقتصادی و مدریریت گذراندن آزمون GRE یا GMAT الزامی است.

دنبال کردن ما در شبکه های اجتماعی

برنامه نویس و طراح: BostanTech

تمام حقوق مادی و معنوی برای موسسه آرمان دانش ماندگار محفوظ است.

موسسه اعزام دانشجو آرمان دانش ماندگار