کشور اتریش حکومت جمهوری فدرال دارد و از نه ایالت (یا استان) تشکیل شده است. آموزش و پرورش در این کشور هم تحت نظر وزارت فدرال آموزش و وزارت فدرال علوم، تحقیقات و فناوری و هم وزارت‌های آموزش و پرورش ایالتی اداره می‌شود. زبان رسمی در مدارس و دانشگاه‌ها زبان آلمانی است. البته مدارس و موسسات آموزش عالی دو یا چند زبانه نیز در این کشور وجود دارند. اقلیت‌های اسلاو، مجار و کروات در مدارس دو زبانه تحصیل می‌کنند. از سال 2000 به بعد، موسسات آموزش عالی خصوصی در اتریش تاسیس شده اند که به زبان انگلیسی به دانش‌آموزان درس داده می‌شود. تحصیل در این کشور از 6 تا 15 سالگی اجباری است. سه نوع مدرسه در اتریش وجود دارد: مدارس رایگان، مدارس خصوصی، مدارس وابسته به کلیسا (آموزش مذهبی). سال تحصیلی از اکتبر تا ژوئن ادامه دارد و شامل دو ترم تحصیلی می‌شود.

مقطع پیش‌دبستانی و ابتدایی

کودکان از سه تا شش سالگی به مهدکودک می‌روند. اگرچه این دوره اجباری نیست اما اکثر والدین کودکان خود را به مهدکودک می‌فرستند. در سن شش سالگی، بچه‌ها وارد مدرسه ابتدایی (Volksschule یا Grundschule) می‌شوند. مقطع ابتدایی تا ده سالگی ادامه دارد.

مقطع راهنمایی و متوسطه

بعد از پایان دوره ابتدایی دانش‌آموزان از سن ده تا 14 سالگی وارد مقطع راهنمایی (Unterstufe) می‌شوند. در این مقطع می‌توانند انتخاب کنند به کدام نوع از مدارس زیر بروند:

 • مدارس راهنمایی عمومی (Hauptschule): این مدارس دانش‌آموزان را برای استخدام در جایی یا برای ادامه تحصیل در دانشگاه آماده می‌کنند. دانش‌آموزان از ده تا 14 سالگی در این مدارس تحصیل می‌کنند.
 • مدارس راهنمایی آکادمیک (AHS-understufe یا Gymnasium): مدارس AHS دارای دو سطح ابتدایی و پیشرفته است که دانش‌آموزان بسته به سن خود در آن شرکت می‌کنند. مدارس AHS سطح پیشرفته آنها را برای حرفه خاصی آماده می‌کند و در سطح مبتدی دروس پایه و اصلی به آنها آموزش داده می‌شود.
 • مدرسه راهنمایی سطح دو (Volksschuloberstufe)

حدود 30% از دانش‌آموزان به مدارس آکادمیک و 70% به مدارس راهنمایی عمومی می‌روند. دانش‌آموزانی که به مدارس راهنمایی سطح دو می‌روند بسیار کم و محدود است. دانش‌آموزان برای پذیرش در مقطع راهنمایی باید در دروس آلمانی، خواندن و ریاضی نمره "خوب" یا "خیلی خوب" کسب کنند، در غیر اینصورت باید در آزمون ورودی شرکت کنند. در سال سوم مقطع راهنمایی، دانش‌آموزان باید از بین سه شاخه زیر انتخاب رشته بکنند:

 • Gymnasium که تاکید روی زبان‌های خارجی نظیر زبان لاتین و یونانی است،
 • Realgymnasium که روی ریاضیات، علوم و دروس فنی تاکید دارد،
 • Wirtschaftskundliches Realgymnasium که اقتصاد و مطالعات اجتماعی از دروس اصلی آن است.

علاوه بر مدارس عمومی، مدارس فنی نیز وجود دارد که دانش‌آموزان از 14 تا 19 سالگی می‌توانند در آن به یادگیری حرفه خاصی مشغول شوند.
به طور کلی در دوره متوسطه مدارس زیر وجود دارد:

مدارس حرفه‌ای (polytechnische schule)

تقریبا 20% دانش‌آموزان اتریشی تصمیم می‌گیرد در سال آخر تحصیلات اجباری در این مدارس تحصیل کنند. دانش‌آموزان بعد از فارغ‌التحصیلی گواهینامه‌ای در رشته فنی خاصی کسب می‌کنند و وارد بازار کار می‌شوند. این دانش‌آموزان حق شرکت در دانشگاه را ندارند.

 • مدارس حرفه‌ای (polytechnische schule): تقریبا 20% دانش‌آموزان اتریشی تصمیم می‌گیرد در سال آخر تحصیلات اجباری در این مدارس تحصیل کنند.
 • مدرسه متوسطه آکادمیک (Allgemein bildende hohere schule, AHS-oberstufe) فارغ‌التحصیلان این مدارس می‌توانند متقاضی ورود به دانشگاه باشند. دانش‌آموز از 14 تا 18 سالگی وارد این مدارس می‌شود. در سال سوم و چهارم مقطع، دانش‌آموزان باید از بین سه شاخه زیر انتخاب رشته بکنند:

Gymnasium که تاکید روی زبان‌های خارجی نظیر زبان لاتین و یونانی است،
Realgymnasium که روی ریاضیات، علوم و دروس فنی تاکید دارد،
Wirtschaftskundliches Realgymnasium که اقتصاد و مطالعات اجتماعی از دروس اصلی آن است.

 • مدارس حرفه‌ای نیمه وقت اجباری (Berufsschule)
 • مدارس فنی و حرفه‌ای متوسطه
 • کالج‌های فنی و حرفه‌ای

تقریبا 41% فارغ‌التحصیلان مدارس عمومی به مدارس حرفه‌ای می‌روند. 57% دانش‌آموزانی که مقطع راهنمایی را تمام می‌کنند در یکی از دبیرستان‌های مقطع متوسطه ادامه تحصیل می‌دهند. به فارغ‌التحصیلان مدارس متوسطه آکادمیک بعد از قبولی در آزمون جامع مدرک دیپلم داده می‌شود. این دانش‌آموزان می‌توانند برای رفتن به دانشگاه اقدام کنند.

تحصیلات عالی

بعد از اتمام مدارس متوسطه، دانش‌آموزان یا در دانشگاه‌ها ادامه تحصیل می‌دهند یا در دوره‌های آموزشی شرکت کرده، گواهینامه دریافت می‌کنند و در بازار کار مشغول می‌شوند. به دلیل دشوار بودن آزمون ورودی دانشگاه‌ها، اغلب دانش‌آموزان در دوره‌های آموزشی مختلف کالج‌ها شرکت می‌کنند. سال تحصیلی از سپتامبر شروع می‌شود و تا پایان ژوئن ادامه دارد و به دو ترم تقسیم می‌شود. از جمله دوره‌های آموزشی در کالج‌ها که برخلاف دانشگاه‌ها آزمون ورودی ندارند می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • کالج‌های تربیت معلم
 • کالج‌های مامایی و پیراپزشکی
 • کالج‌های فنی
 • کالج‌های تربیت مربی مهدکودک و ناظر کلاس‌های درسی

در اتریش دانشگاه‌های زیر وجود دارند:

 • دانشگاه‌های عمومی: اتریش 13 دانشگاه عمومی یا جامع دارد که سه تا از آنها دانشگاه پزشکی است. در این دانشگاه‌ها در مجموع 460 رشته تحصیلی ارائه می‌شود.
 • دانشگاه‌های هنر
 • دانشگاه‌های علوم کاربردی
 • دانشگاه‌های تحصیلات تکمیلی: 65 رشته تحصیلی مختص این دانشگاه‌هاست و 250 رشته تحصیلی در مقاطع بالای تحصیلی ارائه می‌شود.
 • دانشگاه‌های خصوصی: از سال 1999 هفت دانشگاه خصوصی در اتریش تاسیس شده است.

علاوه بر دانشگاه‌ها موسسات آموزش عالی نیز وجود دارند که هر کدام رشته‌های خاص و قوانین پذیرش و شهریه‌های متغیر و متفاوت دارند.

 

دنبال کردن ما در شبکه های اجتماعی

برنامه نویس و طراح: BostanTech

تمام حقوق مادی و معنوی برای موسسه آرمان دانش ماندگار محفوظ است.

موسسه اعزام دانشجو آرمان دانش ماندگار