اتریش تلفظ فرانسوی نام آلمانی آن کشور است. نام آلمانی آن یعنی اؤستررَیش برگرفته از دو واژه اؤستر (شرق) و رَیش (قلمرو و پادشاهی) است که در مجموع این نام به معنی پادشاهی شرقی است. جمعیت کشور اتریش در سال ۲۰۰۷ میلادی ۸٫۳۱۵٫۰۰۰ نفر گزارش شد. در سال ٢٠٠٢ میلادی، 74.1% جمعیت اتریش کاتولیک و 4.6% پروتستان بودند که جزء دین های رسمی این کشورند. زبان رسمی اتریش آلمانی است، 98% مردم این کشور به این زبان صحبت می کنند. در کنار آلمانی، اقلیتی به زبان‌های کروات، اسلوونیای و مجارستانی صحبت می‌کنند. کشور اتریش با مساحت ۸۳/۸۵۵ کیلومتر مربع از ۹ ایالت تشکیل یافته‌ است.
موقعیت جغرافیایی
یکی از کشورهای اروپای غربی است. پایتخت آن وین است. این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلوواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌ مرز است.
تاریخ
پیش از سده‌های میانه، رومیان، اتریش کنونی را نوریکوم می‌نامیدند. نام اتریش از دوره شارلمانی باقی ماند. اتریش تا سالیان درازی هویت سیاسی مستقلی نداشت و در سده‌های میانه بخشی از شاهنشاهی روم بشمار می‌آمد.
در پایان سدهٔ ی۱۳ رودلف هاپسبورگ بر اتریش کنونی چیره شد و خاندان هابسبورگ از آن به بعد تا قرن بیستم میلادی بر اتریش حکومت کردند. بعد از فروپاشی شاهنشاهی روم در سال ۱۸۰۶، امپراتوری اتریش تشکیل شد. در ۱۸۶۷ امپراتوری دوگانه اتریش-مجارستان شکل گرفت که بعد از شکست نیروهای مرکزی در جنگ اول جهانی به چند بخش تقسیم شد.
در ۱۹۳۳ انگلبرت دولفوس حکومتی با گرایش‌های فاشیستی برپا کرد. در ۱۹۳۸ هیتلرکشور اتریش را به آلمان منضم کرد. بعد از پایان جنگ دوم جهانی اتریش به اشغال متفقین درآمد و از ۱۹۵۵ به صورت جمهوری فعلی درآمد.
شرایط تحصیل در اتریش
تحصیل در اتریش همواره جزء محبوب ترین برنامه های مهاجرتی به اروپا محسوب می شود. دانشگاه های کشور اتریش تقریبا رایگان هستند بنابراین دانشجویان می توانند براحتی در دانشگاه های ممتاز این کشور که اغلب آنها جزء ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به شمار می آیند، مشغول به تحصیل گردند.
به واسطه این ویژگی سالانه دانشجویان بسیاری جهت بهره مندی از امکانات آموزشی و رفاهی بالای که این کشور در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد اقدام به اخذ ویزای تحصیلی اتریش می نمایند.
دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت به کشور اتریش از طریق ویزای تحصیلی را دارند باید به این امر توجه داشته باشند که، زبان رسمی این کشور آلمانی است
هشت دانشگاه اتریش در رتبه بندی جهانی QS در میان برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند که عبارت اند از:
Vienna University of Technology
Universität Innsbruck
Johannes Kepler University Linz
Karl-Franzens-Universitaet Graz
Graz University of Technology
Alpen-Adria-Universitaet Klagenfurt
Paris Lodron University of Salzburg
در اتریش، سال تحصیلی شامل دو ترم، نیمسال زمستان (۱ اکتبر – ۳۰ ژانویه) و نیمه تابستان (۱ مارس تا ۳۰ سپتامبر) است.
مقاطع قبل دانشگاه
به صورت معمول دوره های تحصیلی در کشور اتریش از ۵ سالگی شروع می شود. این دوره به نام (Vorschule) شهرت دارد. کودکان پس از سپری کردن دوره آمادگی ۴ سال به تحصیل در دبستان می پردازند. دوره های دبیرستان در کشور اتریش ۴ سال به طول می انجامد. پس از پایان دوره های دبیرستان، دانش آموزان می توانند برای ادامه تحصیل چندین راه را انتخاب کنند.
۴ سال ادامه دبیرستان
دوره های ۵ ساله کالج حرفه ای
دوره های ۲ ساله مدارس تخصصی
 
همه دانش آموزان دبیرستان ها و کالج ها از هر گرایشی در امتحانات نهایی دیپلم (Reifeprüfung) شرکت می کنند و در صورت قبولی، مدرک(Reifeprüfungszeugnis) دریافت می کنند که همان دیپلم دبیرستان است.
مقطع کارشناسی
دانشجویان ایرانی می توانند در صورت قبولی در کنکور سراسری و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع لیسانس جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی کشور اتریش اقدام نمایند، این مورد یکی از اصلی ترین شرایط تحصیل در اتریش برای دانشجویان ایرانی می باشد. البته دانشگاه های اتریش در رشته هایی نظیر رشته های هنر برای پذیرش دانشجو در این مقطع نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارند که گفتنی است قبولی در این آزمون ها با توجه به موارد امتحانی و زبان آلمانی، بسیار دشوار می باشد.
تحصیل در اتریش مقطع لیسانس در اکثر رشته های دانشگاهی این کشور به زبان آلمانی ارائه می شود و متقاضیان باید مدرک زبان آلمانی را برای ورود به دانشگاه دارا باشند. دو شرایط برای متقاضیان پذیرش تحصیلی کشور اتریش در پیش رو می باشد:
زبان آلمانی مورد نیاز را تا سطح B2 در کشور ایران بگیرید و برای اخذ پذیرش اقدام نمایید.
دوم اینکه بدون هیچ مدرک زبانی به کشور اتریش رفته (با اخذ پذیرش مشروط) و در اتریش از کالج های زبان آلمانی (با هزینه ای در حدود ۱۰۰۰ یورو در هر ۳ ماه یادگیری نمایند) استفاده نمایند.
برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایران می باشد با توجه به تعداد زیاد پرونده های ارسالی به سفارت اتریش و سابقه بسیار طولانی وکلای این موسسه در امر پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کشور اتریش، می تواند کمک شایانی به شما در این امر نماید.
مقطع کارشناسی ارشد در اتریش
شرایط تحصیل در اتریش در مقطع فوق لیسانس بصورت رایگان (فقط با پرداخت ۷۲۰ یورو در هر ترم) می باشد. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور اتریش به افرادی توصیه می شود که قصد تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا و اخذ اقامت کشوری اروپایی را دارا می باشند ولیکن استطاعت مالی پرداخت هزینه های زیاد تحصیل در کشورهایی نظیر انگلستان، آمریکا و استرالیا را ندارند.
فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد کشور اتریش پس از اتمام تحصیل خود مجوز حضور یک ساله در این کشور را دارا خواهند بود تا قادر باشند با یافتن شغلی مناسب، ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کار کشور اتریش نمایند.
شرایط تحصیل در اتریش برای بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع فوق لیسانس کمی متفاوت می باشد. زیرا، تحصیل در مقطع فوق لیسانس در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شوند ولی رشته های علوم انسانی، علوم زیستی، علوم پزشکی و علوم مدیریتی به زبان آلمانی ارائه می گردند. دانشجویان می توانند قبل از ورود به دانشگاه، دوره های زبان آلمانی مورد نیاز را تا سطح B2 (سطح پیشرفته) در کالج های زبان آلمانی کشور اتریش با هزینه ای در حدود ۱۰۰۰ یورو در هر ۳ ماه بگذرانند.
دانشجویان ایرانی با مدرک لیسانس و یا دانشجویانی که در حین تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های سراسری هستند، از شانس بالاتری جهت اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس در کشور اتریش برخوردار می باشند. دانشجویان و یا فارغ التحصیلان دانشگاه های آزاد نیز می توانند در همان مقطعی که فارغ التحصیل شده اند مجددا تحصیل کنند و با بهره گیری از تجربه وکلای موسسه مهاجرتی آریاناپارس، شانس اخذ پذیرش خویش را برای مهاجرت تحصیلی به اتریش افزایش دهند.
مقطع دکترا
کشور اتریش همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، توجه ویژه ای به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا را دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره دکترا در این کشور فراهم آورده است.
بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور اتریش به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد.
 
تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاه های کشور اتریش می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس کشور اتریش می باشد. با توجه به این نکته که کشور اتریش برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان ۲ هزار یورو را مدنظر قرار می دهند، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور اتریش در پیش دارند.
بورسیه
مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر.
اخذ مدرک دال بر تسلط کافی زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵).
جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor)
داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …
داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.
حق کار و هزینه های تحصیل در اتریش
دانشجویان برای تحصیل در اتریش ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور می باشند. لازم به ذکر است که دانشجویان با توجه به حق کار های هفتگی می توانند بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند.
حق کار
دانشجویان در مقاطع مختلف کشور اتریش مجوز کار در محدوده ای ۱۰ تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد. این نکته بدین معناست که دانشجویان کارشناسی ۱۰ ساعت، دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دانشجویان دکترا ۳۰ ساعت در هفته حق کار دانشجویی دارند.
پیدا کردن کار دانشجویی در اتریش و یا هر کشور دیگری، به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.
هزینه های تحصیل
تحصیل در کشور اتریش هنوز به صورت رایگان (با هزینه بسیار ناچیز) صورت می گیرد. دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در اتریش به ازای هر ترم بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو پرداخت می کنند. از دیگر هزینه های تحصیل در این کشور می توان به ۱۸ یورو به ازای هر ترم برای عضویت در اتحادیه دانشجویی اشاره کرد.
هزینه های زندگی
هزینه های زندگی در اتریش برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل در اتریش می باشد.
نحوه درخواست ویزای تحصیلی اتریش
نحوه درخواست برای تحصیل در اتریش در هر دانشگاه و دوره دارای الزامات ورودی متفاوت است و دانشجویان برای اخذ پذیرش متناسب با دانشگاه مورد نظر اقدامات لازم را انجام می دهند.
 
مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های اتریش:
پاسپورت
مدارک دانشگاهی
ریز نمرات تحصیلی
اثبات مهارت زبان
توصیه نامه
انگیزه نامه
رزومه یا CV
مدت زمان پذیرش از دانشگاه های کشور اتریش تا حدود ۶ ماه به طول می انجامد. افرادی که قصد مهاجرت به اتریش را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که اخیرا این کشور در صدور ویزای همراه سختگیری های زیادی دارد تا جایی که در خیلی از موارد اجازه همراه برای ویزای تحصیلی اتریش داده نمی شود و در صورت موافقت با ویزای همراه نیز این امکان با فاصله زمانی حدود ۶ ماه تا ۱ سال امکان پذیر می شود.
 

دنبال کردن ما در شبکه های اجتماعی

برنامه نویس و طراح: BostanTech

تمام حقوق مادی و معنوی برای موسسه آرمان دانش ماندگار محفوظ است.

موسسه اعزام دانشجو آرمان دانش ماندگار