شرایط عمومی بورسیه تحصیلی سوئد

 

بورسیه تحصیلی سوئد جهت کاهش هزینه های تحصیل در سوئد و زندگی در این کشور توسط بسیاری از دانشگاه های این کشور برای دانشجویان کشورهای خاصی ارائه می گردد. سوئد با نام رسمی پادشاهی سوئد کشوری است که در شمال اروپا در شبه‌ جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. سوئد از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه می باشد. پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور استکهلم است. طبق آخرین آمار رسمی از سوی وزارت امور اقتصادی و اجتماعی، بخش جمعیت کشور سوئد جمعیت این کشور بیش از 10.059 میلیون نفر گزارش شده است. زبان رسمی این کشور سوئدی و واحد پول آن کرون سوئد (SEK) می باشد. مساخت کشور سوئد 449.964 کیلومتر مربع است و از نظر مساحت چهارمین کشور بزرگ اروپا در صورت عدم احتساب بخش اروپایی روسیه می باشد. تراکم جمعیت در این کشور بسیار پایین می باشد و بیش از 85.6 درصد از جمعیت کشور سوئد شهر نشین هستند. سوئد در شمال اروپا واقع شده و دارای آب و هوای بسیار سردی می باشد؛ تابستان‌های کوتاه و گرم و زمستان‌های سرد و طولانی از ویژگی‌های آب و هوایی این کشور می باشد. در قسمت‌های شمالی سوئد شش ماه از سال روز و شش ماه شب است که این به خاطر نزدیک بودن به قطب شمال می باشد؛ البته در قسمت‌های جنوبی کشور سوئد می‌توان چهار فصل را مشاهده کرد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئد

بورسیه تحصیلی سوئد توسط مؤسسات و آژانس های دولتی و دانشگاه های این کشور برای دانشجویان بین المللی ممتاز ارائه می گردد. با توجه به این نکته که بعد از سال 2011 تحصیل در دانشگاه های سوئد برای دانشجویان بین المللی دیگر رایگان نمی باشد؛ اخذ بورسیه تحصیلی سوئد با توجه به هزینه های بالای تحصیل توسط افراد زیادی تقاضا می گردد. بورسیه در مقاطع تحصیلی مختلف با توجه به شرایط افراد به آنها اعطا می گردد؛ اغلب بورسیه های تحصیلی در کشور سوئد به دانشجویان برخی کشورهای خاص اعطا می گردد و دانشجویان ایرانی نیز در برخی موارد در فهرست کشورهای درخواست کننده بورسیه تحصیلی در کشور سوئد قرار می گیرند ولی به طور کلی دریافت بورسیه تحصیلی قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور برای دانشجویان ایرانی امری بسیار دشوار می باشد. بنابراین بهترین روش برای دریافت بورسیه تحصیلی سوئد توسط دانشجویان ایرانی ابتدا اخذ پذیرش تحصیلی برای یکی از دانشگاه های سوئد می باشد و فرد پس از ورود به دانشگاه و اقدام برای تحصیل می تواند در مرحله بعد اقدام به درخواست بورسیه مخصوص آن دانشگاه و یا دانشگاه های دیگر نماید که برای این منظور فرد باید شرایط و رزومه تحصیلی عالی از خود ارائه دهد؛ که این شرایط شامل داشتن معدل بالا در مقاطع تحصیلی قبلی، ارائه سطح زبان عالی بسته به مقطع تحصیلی، سابقه کار مرتبط، مقالات بین المللی، انگیزه نامه و رزومه قوی برای متقاعد کرد استاد راهنما در مقطع دکتری جهت اعطای بورسیه تحصیلی به فرد می باشد. همچنین اغلب بورسیه های دولتی در کشور سوئد برای دانشجویان ایرانی قابل ارائه نمی باشد.

بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع کارشناسی

اخذ بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع کارشناسی تقریباً امکان پذیر نمی باشد. کشور سوئد یکی از معدود کشورهایی می باشد که تحصیل در مقطع کارشناسی را به زبان انگلیسی علاوه بر زبان سوئدی ارائه می کند. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئد 3 الی 4 سال می باشد و افراد باید در مجموع 180 واحد درسی را به صورت تئوری و عملی بگذرانند. به طور کلی برای اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی داشتن معدل بالا در مقطع دیپلم و سطح زبان عالی در سطح آیلتس 6 مورد نیاز می باشد.

رنامه جهانی بورسیه تحصیلی دانشگاه لوند

این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا و سوئیس ارائه می گردد و ممکن است 25 الی 100 درصد شهریه دانشگاهی افراد را پوشش دهد.

بورسیه دانشگاه مالمو

این کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی، خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در دانشگاه مالمو در سوئد اعطا می گردد.

بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع کارشناسی ارشد از تنوع بیشتری نسبت به بورسیه در مقطع کارشناسی برخوردار می باشد و دانشجویان بین المللی بسیاری با توجه به نظام آموزشی با کیفیت عالی و دانشگاه های با امکانات بالا در این کشور درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با بورسیه تحصیلی را دارند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد معمولاً بین 1 الی 2 سال به طول می انجامد و افراد جهت فارغ التحصیل شدن از این مقطع می بایست 60 الی 120 واحد درسی را با توجه به رشته مورد نظر بگذرانند. به طور کلی جهت اخذ بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع کارشناسی ارشد ارائه مدارک تحصیلی کارشناسی و دیپلم و ترجمه رسمی ریز نمرات عالی در این مقاطع تحصیلی، رزومه قوی، انگیزه نامه، سوابق کاری مرتبط، دو یا سه توصیه نامه از اساتید قبلی با امضا و مهر استاد یا دانشگاه قبلی فرد، پیشنهاد تحقیقاتی یا پروپوزال، سطح زبان عالی در سطح حداقل آیلتس 6.5 یا تافل 90 و همچنین ارائه نامه تمکن مالی معادل شهریه دانشگاه به علاوه هزینه یک سال زندگی در سوئد در صورت عدم دریافت بورسیه کامل الزامی می باشد. برخی از بورسیه های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد به شرح زیر می باشد:

  بورسیه مؤسسه سوئدی (SI) که یک سازمان دولتی می باشد و فرصت دریافت بورسیه تحصیلی به دانشجویان و محققان بین المللی که قصد تحصیل در کشور سوئد را دارند ارائه می دهد. معیارهای واجد شرایط بودن برای این بورسیه متفاوت می باشد. این بورسیه برای تحصیل تمام وقت در مقطع کارشناسی ارشد ارائه شده است و مخارج زندگی و شهریه دانشگاه را به طور کامل پوشش می دهد.

بورسیه های برنامه Visby

برنامه Visby تعدادی از بورسیه های تحصیلی کامل را برای دانشجویان کارشناسی ارشد در سوئد از کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، گرجستان، مولداوی، روسیه و اوکراین فراهم می کند. بورسیه تحصیلی هزینه شهریه، هزینه های زندگی تا سقف 9000 کرون سوئد در هر ماه، بیمه و یک بار کمک هزینه سفر به مبلغ 5000 کرون را در بر می گیرد.

بورسیه های تحصیلی Chalmers IPOET

بورسیه های IPOET برای شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا که ملزم به پرداخت شهریه هستند و متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه چالمرز هستند، باز است. بورسیه ها کاهش 75 درصدی شهریه دانشگاه را در پی خواهد داشت.

بورس تحصیلی دانشگاه گوتنبرگ

بورسیه تحصیلی دانشگاه گوتنبرگ برای متقاضیان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ارائه می گردد و هزینه شهریه برنامه تحصیلی دانشجویان را در بر می گیرد.

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مالمو

این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بسیار با استعدادی است که شهروند خارج از اتحادیه اروپا یا سوئیس هستند و در یک برنامه کارشناسی ارشد انگلیسی تدریس شده در دانشگاه مالمو پذیرفته شده اند؛ ارائه می گردد. این بورسیه تحصیلی کل شهریه دانشگاه را شامل می شود.

بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع دکتری

اخذ بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع دکتری به صورت مستقیم امکان پذیر نمی باشد. دانشجو می بایست ابتدا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مجدد اقدام نماید و به عنوان دانشجویی که در اروپا تحصیل کرده است شناخته شود تا اساتید راهنما دانشجو را با توجه به کارنامه علمی فوق العاده قوی تأیید نمایند و اجازه تحصیل با بورسیه در مقطع دکتری در سوئد را به وی بدهند. به طور کلی تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور سوئد رایگان می باشد؛ بنابراین دانشجو جهت اخذ بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع دکتری باید شرایط خاصی را دارا باشد. در واقع بورسیه ها در مقطع دکتری از طرف شرکت های سوئدی و بعضی مواقع مستقیماً از طرف دولت سوئد تأمین می گردد. دانشجویانی که در مقطع دکتری در کشور سوئد بورسیه تحصیلی دریافت می نمایند؛ اجازه کار کردن ندارند و تحصیل در مقطع دکتری خود شغل محسوب می شود. بنابراین فرد جهت اخذ بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع دکتری نیاز به ارائه شرایطی از جمله متقاعد کردن استاد راهنما یا سوپروایزر با طرح یا پیشنهاد تحقیقاتی قوی، مقالات علمی و پژوهشی بین المللی معتبر، سطح زبان عالی در حد مدرک آیلتس با نمره 7 به بالا، رزومه تحصیلی و تحقیقاتی قوی و همچنین مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر با ریز نمرات عالی می باشد. تحصیل در مقطع دکتری در سوئد 4 سال به طول می انجامد و نیازمند گذراندن 240 واحد درسی می باشد. برخی از بورسیه های تحصیلی سوئد در مقطع دکتری به قرار زیر می باشد:

برنامه بورسیه تحصیلی VISBY برای مطالعات دکتری و تحقیقات پسی دکتری

برنامه Visby بودجه لازم را برای تحرک دانشگاهی فراهم می کند و دانشجویان دکتری و محققان فوق دکتری از منطقه دریای بالتیک را قادر می سازد تا بتوانند پروژه های تحقیقاتی را در دانشگاه های سوئد انجام دهند. دانشجویان کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، گرجستان، مولداوی، روسیه و اوکراین می توانند برای این بورسیه درخواست دهند.

بورسیه تحصیلی TRENDHIM

بورسیه تحصیلی 2000 یورویی Trendhim Talenthim برای توانمند سازی و پشتیبانی از دانشجویانی که اشتیاق به فعالیت در رشته های تجارت، طراحی، بازاریابی و IT دارند ایجاد شده است و مایل هستند در هر یک از این زمینه های شغلی فعالیت نمایند.

دنبال کردن ما در شبکه های اجتماعی

برنامه نویس و طراح: BostanTech

تمام حقوق مادی و معنوی برای موسسه آرمان دانش ماندگار محفوظ است.

موسسه اعزام دانشجو آرمان دانش ماندگار